Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

naše cena 31 500 Kč
volné místo
naše cena 27 500 Kč
volné místo

ČLÁNKY
JAK UDRŽET TYGRA V KLECI

Zamyslete se nad tím, kdo to ve vás obvykle vítězí? Je to plaz a tygr nebo člověk,

Lidskému mozku se říká trojjediný a to proto, že jsme jediní tvorové, kterým se v průběhu evoluce vyvinul neokortex, který má mnoho úkolů a jedním z nich je centrum rozumu.

Každé centrum má svou přesně danou úlohu.

První a evolučně nejstarší část mozku, který jsme zdědili po našich „zelených předcích“ se nazývá PLAZÍ MOZEK. Vyvinul se přibližně před cca 250 miliony lety a bez našeho vědomí zodpovídá za naše instinkty. A tím nejdůležitějším instinktem je „instinkt přežít“ tj. plní sebezáchovnou funkci.

Další část mozku, kterou vládnou savci, je náš LIMBICKÝ SYSTÉM, který je centrem emocí, paměti a motivace. Součástí limbického systému je mandlovitý útvar amygdala, která pracuje jako náš požární detektor. Amygdala je schopna zahájit citovou reakci neboli spustit alarm dříve než korová centra plně pochopí co se děje. V krizi převezme amygdala velení nad většinou mozku a to včetně racionálního myšlení. A ve výsledku to vypadá tak, že buď z nesnází utečeme, nebo se jim postavíme a bojujeme a v tom posledním případě ztuhneme. Jednou z možností, jak navrátit rozumu velení v situacích, které pro nás nepředstavují nebezpečí, ale vycházejí ze starých zkušeností je osvojení si dovedností na zvládání stresu.

Třetí, nejmladší část našeho mozku je NEOKORTEX. Ten nám umožňuje osvojit si jazyk, plánovat, uvažovat abstraktně a také zpracovávat emoce – tygra. Pomáhá nám držet tygra na uzdě.

Každý z nás se někdy rozhodoval a choval z úrovně plaza, tygra nebo člověka.

Představte si, že jste měli schůzku se zákazníkem a ono to prostě nedopadlo dle vašich představ.

Z pohledu:

 • Plazího mozku, utečete nebo se s ním začnete prát
 • Savčího mozku, se třeba rozpláčete nebo se začnete hádat
 • Lidského mozku, si například řeknete, že příště budete vědět jak vést schůzku lépe.

Udržet tygra na uzdě je umění, a prvním krokem pro úspěšné rozhodovaní.

Ptáte se proč? Protože centrum rozumu neboli neokortex je sice to, co nás odlišuje od ostatních živočichů, ale bohužel v případě jakéhokoli ohrožení přebírá velení mozek savčí, který je centrem emocí, paměti a motivace.

Mozek neumí rozeznat, zda jde člověku o život, nebo jestli nestíhá v práci, proto spouští reakci “bojuj, uteč nebo ztuhni” pokaždé kdy zaznamená ohrožení. Motivace ovlivňuje sociální chování a je řízena snahou minimalizovat ohrožení a maximalizovat odměnu. Sociální potřeby vnímá mozek stejně jako potřebu přežít a tak reaguje stejným způsobem na sociální hrozbu, jako na hrozbu kdy nás napadl šavlozubý tygr a šlo nám o život. To vysvětluje, proč jsou naše emocionální reakce na změny, jako je zaměstnání, finance, vztahy a zdraví tak silné.

Naučte se ovládat svého tygra a staňte se mistrem na svůj život.

Mozek má tendenci dávat hrozbám větší váhu než potenciálním odměnám. Proto je třeba podstatně větších odměn, aby kompenzovaly jednu věc, kterou vnímáme jako ohrožení.

Znáte to, když se dostaví pocit, který se následně snažíte racionalizovat?

Novoroční předsevzetí jsou krásnou ukázkou…

Od nového roku nekouřím (obvykle časté) první dva dny to ještě zvládáte. Pak se ozve chuť zapálit si. Neokortex naše centrum rozhodování říká „Ne“, ale pak se ozve váš limbický systém, který říká „Ano“. Limbický systém je silnější a přemluví neokortex, aby sdílel „Ano“. Nakonec vám neokortex řekne, „dej si cigaretu, vždyť si ji po tom dlouhém dni v práci zasloužíš trochu neřesti“.

Tak toto je racionalizace. A děje se v mnoha situacích, aniž bychom si to uvědomovali.

Pokud si cigaretu zapálíte, tak  tygr zvítězil. Emoce jsou krátkodobé a je to jako být na vlnách, pokud nepodlehnete „našeptávači – emoční vlně“ emoce opadne, a vy do rozhodování zapojíte i rozum. Totéž platí o emocích vzteku, strachu, hněvu, odporu, studu, přílišného nadšení atd …

Připravili jsme pro vás dva komplexní výcviky na zvládání stresu a získání dovedností předních světových koučů a psychoterapeutů:

Kouč NLP

http://www.itp-kurzy.cz/zdarma/detail-clanku/detail/37

Terapeut Psycho-Energetické Transformace / Kouč

http://www.itp-kurzy.cz/zdarma/detail-clanku/detail/38


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

Nový pohled na depresi

Nový pohled na depresi

Hypotalamus je součástí emočního mozku (tedy limbického systému) jeho neurony mají axony, které zasahují do hypofýzy. Tady axony vylučují neuropeptid nazvaný CRF (cortical releasing factor) – kortikotropní uvolňující faktor. Když CRF dosáhne hypofýzy,  stimuluje sekreci adrenokortikotropního hormonu ACTH, informační látky, která pak pokračuje přes krevní řečiště, do nadledvin. Následně se tam naváže na receptory buněk nadledvin.

(Axon je výběžek nervové buňky (neuronu) sloužící jako informační výstup při přenosu informace mezi neurony nebo mezi neuronem a jinými buňkami)

Adrenalin vyvolává nevědomou reakci na ohrožení „bojuj x uteč“ a to ať je skutečná nebo jen domnělá.

Když nadledviny zasáhne ACTH (Adrenokortikotropní hormon) začnou produkovat steroidy. Jedním z nich je kortikosteron, což je nezbytná látka k léčbě poranění. Příkladem může být kortizonový krém na kožní vyrážky.

Dostáváme se ke spojení s klinickou depresí

Před třiceti lety byl proveden výzkum, který podložil, že stres stoupá se zvyšující produkcí steroidů. Depresivní lidé mají hladiny stresových steroidů velmi vysoké. Depresivní lidé jsou v chronickém stavu aktivace ACTH.

Proč je tomu tak?

Na vině je narušená zpětná vazba, která nedokáže signalizovat, že v krvi je dostatečná hladina steroidů. To má za následek, že seskupení CRF-ACTH produkuje stále více steroidů.

Pozn.: pitvy téměř vždy prokázali desetinásobně vyšší CRF, těch lidí, kteří spáchali sebevraždu, v porovnání s těmi, kteří zemřeli z jiných důvodů.

Je CRF peptidem deprese?

Můžeme říci, že CRF je peptid negativního očekávání, protože může být podnícen negativní zkušenosti z dětství.

Existují studie na zvířatech, které dokazují, že mláďata opic, která byla připravena o mateřskou péči, týraná nebo jinak zanedbávaná měly vysoké hladiny CRF a tedy i vysokou hladinu steroidů.

Depresivní lidé uvízli v zpětnovazební smyčce, která odolává jakékoli farmakoterapii, která má za cíl potlačit produkci steroidů.

U lidí se mohu projevit velmi omezené vzorce chování a reakce, které je nakonec doženou do emocionální prázdnoty.

Buněčná paměť

Jedním z důvodů proč nevíme jak dál je, že tyto pocity jsou uchovávány v paměti až na buněčné úrovni.

Když se hladina CRF u velmi vystresovaných kojenců a dětí zvýší, receptory CRF znecitliví, zmenší se jejich velikost a počet.

K těmto změnám dojde, i když jsou receptory zaplaveny lékem, ať už je tělo vyprodukuje samo nebo jej užíváte.

Každá vzpomínka na trauma je uložena prostřednictvím těchto změn na úrovni neuropeptidových receptorů a některé se nacházejí hluboko uvnitř buňky v samém jádru receptoru.

Tyto změny lze zvrátit, ale potřebují čas…

V dalším výzkumu se vědci zaměřili na opičí mláďata, která byla vychovávaná napodobeninou opičí matky, ta byla pouze zkonstruovaná z drátků a látky a namísto prsou měla láhev s mlékem. Mláďata sice byla krmena, ale nikdo se jich nedotýkal, neobjímal a nepohladil. Brzy, se u nich projevily všechny znaky traumatu a deprese. Výzkumníci použili tzv. „objímací opičí terapeutku“ starší opici, která se s mláďaty neustále objímala a tulila, a toto objímání narušilo zpětnou vazbu a vyslala do systému zprávu, že není třeba více steroidů. Škody se napravily a chronicky zvýšená hladina CRF poklesla.

Takže když uvidíme samolepku „ objetí, ne léky“ měli bychom to brát vážně!

Jak dotek vnímá tradiční medicína

Ta má z doteků obvykle notorickou fobii a to od počátku karteziánského rozporu, protože je udržovaná neznalostí toho, jak jsou zpracovány smyslové informace v psychosomatické síti. Už Freud, který položil základní kámen moderní psychiatrie, vnímal terapii jako nedotekovou záležitost, protože by dotek mohl být spojován se sexuálním projevem.

V posledních letech se však objevilo mnoho studií o lidech i zvířatech, která dokazují, jak může být dotek léčivý a to nejen při léčbě deprese, ale také jiných onemocnění, která vykazují fyzické symptomy.

Další možností jak uvolnit a odstranit traumata z nevědomí je Transformační Energetická Psychologie, která pracuje s energetickým potenciálem naši podstaty a pomocí akupresurních bodů a relaxačního tréninku umí měnit stereotypy myšlení od kterého se odvíjí naše chování a přistup k sobě i okolnímu světu.

 

Slovník:

Receptor: molekula, obvykle protein nebo skupina proteinů, uchycená ve vnější buněčné membráně a je místem přístupným vnějšímu prostředí, které se váže s ligandy, peptidy, antigeny, léčiva nebo s neurotransmitery.

Steroidy: organické sloučeniny rozpustné v tuku. Zahrnují molekuly jako je cholesterol, hormony důležité k reprodukci a hormony kůry nadledvinek (kortikosteroidy).

 

Požitá literatura:

Candace B. Pert, Molekuly emocí

 


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

Jak EFEKTIVNĚ pomoc nejen příteli...

Následující řádky čtěte pozorně. Možná jste to právě vy, kdo druhým nabízí svou mysl jako ODPADKOVÝ KOŠ.

EFEKTIVNÍ pomoc má několik hlavních kritérií

 1. žádost o pomoc musí být slovně vyjádřena.
 2. nabídka pomoci musí mít svou časovou a obsahovou hranici.
 3. pomoc má obsahovat protihodnotu.
 4. nikdy nevycházet vstříc dál než na půl cesty.
 5. POMOC má usilovat o návrat k nezávislosti.

Pomoc v pěti bodech:

 1. Žádost o pomoc musí být slovně vyjádřena.

Jak jistě většina z nás ví tak „oběti“ jsou mistry ve stěžování si, jelikož tak vyvolají spontánní nabídku pomoci od lidí kolem sebe. Zajímavé je, že o službu NIKDY nežádají přímo. Což jim na konci hry umožní zachránci přiznat: „ale vždyť já jsem tě o pomoc nežádal/a.“

Z druhé strany zachránci, kteří nám neustále nabízejí svou pomoc, si tím obvykle přikrmují jen své EGO, vyjímaje specialisty a poradce, jež nabízejí odbornou pomoc.

K tomu, abychom si ověřili, že naše dobročinnost není hlavní výživou EGA, požádáme fňukající oběť, aby přesně formulovala svou žádost.

Už potřetí mi říkáš, že si tě partner nevšímá………a nevíš, jestli má stále o tobě zájem. Chceš ode mě vědět něco konkrétního? Co ode mě očekáváš?

 1. Nabídka pomoci musí mít svou časovou a obsahovou hranici.

Přijel k vám kamarád, synovec, neteř a vy jste ji dovolil/a bydlet u vás. Šlechetně jste ji řekli: „nedělej si s tím hlavu, to nějak zvládneme.“ Jenomže je u vás už čtvrt roku a zatím to nevypadá, že by se chystala stěhovat. A vám to už začíná lézt pěkně na nervy…..

Hned na začátku je zapotřebí stanovit jak časovou tak i obsahovou hranici. Co to je?

Za prvé mu/jí sdělíte: přesně toto můžu pro tebe udělat od tolikátého do tolikátého. Pak si promluvíme o tvé situaci. V domácnosti se zapojíš do tohoto a tohoto v ten a ten den.

Pomoc musí být časově omezena a je zapotřebí si pravidelně ujasňovat situaci a ověřovat si jak se vyvíjí.

Jak jistě znáte „host a ryba po třech dnech smrdí“

 1. Pomoc má obsahovat protihodnotu.

Zdá se vám to trapné? Hned vysvětlím co je na tom dobré!!!

Máme-li se v pohodě rozejít, musíme si být kvit!!! Tím mám na mysli, že je zapotřebí zachovat důstojnost člověka a starat se o to aby mu nevznikl dluh, a tím skutečně nemyslím finanční.

Jelikož pokud není nastavena jasná protihodnota tak velmi lehce můžeme sklouznout do obviňování typu: „to mám za to, co jsem pro tebe udělal/a.“

 1. Nikdy nevycházet vstříc dál než na půl cesty.

Tím mám na mysli, že pokud budete nosit někoho kdo je schopen chodit, pak je to pro vás zcela určitě velmi vyčerpávající. Navíc tím spíše dosáhnete toho, že dotyčný zpohodlní. Pak se můžete ocitnout v celkem absurdní situaci, kdy se jako zachránce namáháte pomoci tomu, kdo jen pasivně čeká, až jej z mizérie vytáhnete. Proto je důležité ověřit si, že ten komu pomáháme, se nějak podílí a aktivně spolupracuje na vlastní záchraně.

Například: „dobře pomůžu ti napsat životopis, ale ty si na něj nejdříve nashromáždíš všechny podklady.“ nebo „poslala jsem ti na email nabídku práce, a ty si tam zavoláš.“

 1. POMOC má usilovat o návrat k nezávislosti.

Možná jste slyšeli čínské přísloví  „chceš-li nasytit člověka na jeden den, chyť mu rybu. Chceš-li ho nasytit na celý život, nauč ho ryby chytat.“

Zachránce velmi často dá rybu a čeká, že dotyčný jednoho dne sám vezme do ruky prut. A teprve až ho přestane zásobovat rybami, tak objekt jeho pomoci, začne rybu rázně vymáhat, nato si ohromený zachránce uvědomí, že jeho oběť ani nikdy nenapadlo, že by do ruky vzal prut a začal chytat ryby sám.

Upozorňuji, že toto není lenivost nýbrž lidská povaha!!! Člověk je ve své přirozenosti uzpůsoben tak, aby vyhledával možnosti, jež mu usnadní život.

Názorně to dokládá třeba vynález kola, knihtisku, využití ohně atd. …

A tak může-li jíst lidský tvor rybu aniž by ji musel ulovit, velmi rychle se tomu přizpůsobí. Proč bych měl dělat něco, co za mě může udělat někdo jiný….!!!

VŽDY si ověříme, zda naše pomoc vede k osamotnění toho komu pomáháme!!!

 

Jak zjistit, zda je náš vztah k nabízené pomoci zdravý?

Když člověk, jemuž jsme pomohli, opět získá svou nezávislost, měl by svou vděčnost vyjadřovat umírněně. Může nám poděkovat, za to, že jsme ho vyslechli, poskytli mu útěchu, nabídli řešení či mu poskytli nástroje.

Neměli bychom dopustit, aby na nás pěl ódy, jelikož všechnu práci udělal on, protože za svou pomoc tím či oním způsobem zaplatil a tím pádem nám nic nedluží. My sami se máme cítit spíše jako katalyzátor jeho změny, než jako ten kdo udělal zázrak a bez nostalgie se dívat jak se nám vzdaluje a osamostatňuje.

Vždyť našim hlavním cílem bylo, aby v budoucnu vzlétnul sám.

 

Nyní tedy můžete otevřít srdce ušlechtilosti, protože máte klíč k účinné pomoci. Sice je tento způsob méně výživný pro EGO zachránce a méně podporující nedospělost oběti, zato však dlouhodoběji mnohem lepší pro obě strany.

Napsal: Barbora Korotkova (lektor, terapeut, kouč)


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

Váš mentální počítač řídí vaše tělo

Tak doopravdy se učíme onemocnět již v mladém věku. Jsme ve skutečnosti na to naprogramováni takovými vzkazy jako například „když si promáčíš boty, nastydneš“, „když budeš kouřit, dostaneš rakovinu plic“. Naše mozkové neurony přijímají takové programování jako příkaz, který je nutno uposlechnout.

Pozorujeme-li jak jiní onemocní a představujeme-li si, že se totéž může stát nám tak začneme mít "starost", což je taktéž programování. Představy, které si podržujeme v naší mysli, působí jako příkazy, které je zapotřebí uposlechnout.

 

Naše myšlenky a slova nás programují.

Negativní myšlenky a pocity v nás vytváří negativní programování, jež vytváří pocit neštěstí, neúspěchu a bezmoci.

 

Pozitivní myšlenky v nás utváří pozitivní programování, jež v nás vytváří pocit štěstí, úspěchu a pevné zdraví.

 

Jste-li naprogramováni myslet negativně, jste uvězněni v záporné předloze. Proto jsou naše nemocnice plné lidí, kteří chtějí být zdrávi.

 

Překonáním svého naprogramování je leckdy velmi obtížný zápas. Můžete se dočasně změnit, avšak nezměníte-li své naprogramované chování, nakonec se vrátíte tam, kde jste byli původně.

Například můžete změnit své naprogramované stravovací návyky tomu se říká, že „držíte dietu“. Ale jen málo lidí vydrží dietu držet trvale, a když skončí, vrátí se ke svým naprogramovaným návykům a naberou vše, co při dietě na hmotnosti shodili.

Lidé, kteří věří, že učinili něco, co u nich způsobí onemocnění, si mohou toto onemocnění vyvolat. Možná, že vám někdy bylo řečeno, že když budete stát v průvanu můžete nastydnout a vy jste toto tvrzení přijali za pravdivé. Takové přijetí informace se stane součástí vašeho systému víry a až si příště sednete do průvanu, vaše víra spustí očekávání.

 

Je to vztah: PŘÍČINA → NÁSLEDEK

Posílení vztahu příčiny a následku nám dává zelenou k přesvědčení, že až se posadíme do průvanu, nastydneme.

Lékaři si teprve teď zvykají přijímat myšlenku, že naše mysl nás může uzdravit a to i přesto že desítky let již ví, že naše mysl nám může způsobit různá onemocnění.


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

IQ aneb poznejte svůj Mozek díl 1.

Před sto lety vyvinul francouzský teoretik Alfred Binet testy IQ založené na verbálním a numerickém uvažování.

Také navrhl stupnice inteligence, jejichž původním účelem bylo odhalit děti, které měly speciální potřeby.

 

Přívrženci tradičních testů IQ věří, že měří naši „absolutní inteligenci“. Kromě skutečnosti, že výsledky lze ovlivnit pomoci dobře navrženého cvičení, existují i jiné argumenty proti tomu, aby tyto testy byly považovány za měřítko naši „absolutní inteligence“.

 

Za prvé studie kreativity provedená v Berkeley ukázala, žejedinec s vysokým IQ nemusí mít nutně nezávislé myšlení a nezávislé jednání, nemusí být vybaven dobrým smyslem pro humor ani jej nemusí být schopen ocenit, nemusí oceňovat krásu, nemusí být relativistický, rozumný, originální, všestranně znalý, flexibilní nebo vytrvalý.

 

Za druhé, ti kteří tvrdí, že IQ měří široký a absolutní rozsah lidských schopností, nevidí, že test by se měl zabývat třemi oblastmi:

 1. testovaným mozkem
 2. vlastním testem
 3. výsledky

Zastánci testu IQ jsou bohužel příliš posedlí testem a jeho výsledky a zapomínají na skutečnou povahu testovaného mozku.

Neuvědomují si, že jejich testy nehodnotí úplný rozsah základních lidských schopností. Tradiční testy IQ jsou založené na předpokladu, že testy verbálních a matematických schopností jsou tím nejlepším měřítkem inteligence, zatímco ve skutečnosti měří výkon nedostatečně vyvinutého a netrénovaného lidského mozku.

 

Na obranu testů IQ je třeba říci, že nebyly vyvinuty jako metoda pro potlačování mas, ale právě naopak. Francouzský psycholog Alfred Binet si všiml, že děti, kterým se dostávalo vyššího vzdělání, byly téměř výhradně z vyšších vrstev. Považoval to za nespravedlivé, a proto navrhl první testy IQ  tak, aby se mohlo každé dítě s vyvinutými duševními schopnostmi kvalifikovat pro další vzdělání.

Od sedmdesátých let se názory na inteligenci začaly měnit, jak začínalo narůstat povědomí o jiných druzích inteligence.

 

Každý druh inteligence má své zastánce například Howard Gardner řekl, že považuje za nejdůležitější sociální inteligenci, protože v mnoha případech je v nejvyšší korelaci s všeobecným úspěchem lidí.

Hans Eysenck považoval za nejdůležitější standardní IQ.

Leonardo da Vinci řekl, že oblasti dovednosti – ačkoliv je nenazýval inteligencí -, kterou je nejdůležitější rozvíjet, je smyslové vnímání, tj. smyslová inteligence.

 

Všechny druhy inteligence jsou jako svaly, které je možné vytrénovat a vylepšit, a každý má potenciál svou inteligenci značně vyvinout.

 

Druhy inteligence dle IQ testů:

 • Verbální: rozvoj schopností pracovat se slovy a jinými projevy abecedy
 • Numerická: rozvoj numerických schopností a orientace ve světě čísel včetně schopnosti logicky myslet.
 • Prostorová: schopnost pohybovat se v trojrozměrném prostoru a zacházet s trojrozměrnými předměty.

Abyste skutečně začali používat hlavu, musíte rozvíjet i další druhy inteligence.

 • Osobní: vaše sebeuvědomění a schopnost mít rád sám sebe – být svým nejlepším přítelem.
 • Sociální: vaše schopnost úspěšně se chovat v dvojčlenných, malých i velkých skupinách a schopnost vytvářet trvalé znaky.
 • Fyzická: váš obecný zdravotní vztah, fyzická síla, pružnost a kardiovaskulární kondice.
 • Smyslová: vaše schopnost používat všechny smysly na maximum.
 • Kreativní: schopnost používat úplný rozsah mozkových dovedností a myslet s představivostí, pružně, rychle a v souvislostech.
 • Etická/duchovní: váš soucit a láska k ostatním živým tvorům a životnímu prostředí, dobročinnost, porozumění, myšlení v souvislostech, pozitivita a velkorysost.


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

Stres je chronický …, ale i fyzický

 

odkaz:

http://eftkorotkova.wixsite.com/korotkova-terapie/single-post/2016/05/11/Stres-je-chronick%C3%BD-%E2%80%A6-ale-i-fyzick%C3%BD


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

5 Steps to Treat Erectile Dysfunction or Impo
Aicokiniatofef
25.08.2017 13:43
Diagnóza - Neplodnost

Diagnóza - Neplodnost

March 30, 2015     Barbora Korotkova

Dnešní uspěchané době se přisuzuje spoust zdravotních komplikací spojených s neustálým každodenním stresem.
Někteří z nás žijí natolik tím, co musí splnit, zařídit, že zapomínají žít teď. Starosti

o budoucnost nám ubírá energii tolik potřebnou k uvědomění si, že nežijeme zítra nýbrž dnes.

A jakmile nastane, ten tzv. správný čas našeho rozhodnutí pořídit si rodinu ono to najednou nějak nejde.  A nám začíná ten nepříjemný kolotoč na cestě k neúspěchu. Běháme od lékaře k lékaři a dozvídáme se o svém těle, které ještě donedávna bylo pro nás tak zdravé samé nepříjemné diagnózy, které nás bičují v myšlenkách den co den.

Podstupujeme s partnerem  jedno traumatizující vyšetření za druhým a i přesto se stále nedaří. A když se naše sny a přání neplní, jsme zklamání, až to nakonec vzdáme a pomalu se smíříme s tím, že tento dar „mít dítě“ nám asi nenáleží.

Nenaplnění vztahu z očekávaného přírůstku do rodiny nám nakonec může způsobit i nemalé trable ve vztahu s partnerem.  Do naší psychiky se vtiskne VELKÝM A TLUSTÝM PÍSMEM přesvědčení o naší neplodnosti a neschopnosti splnit ženské poslání.

Diagnózy, jež kolikrát určují směr našeho života nám či tak uzavírají cestu na pozitivní výsledek. A naše smíření se a přesvědčení nám nakonec znemožní dosáhnout kýženého cíle.

A přitom to může být velmi prosté, když uvěříme, že jsme zdrávi a přestaneme o sobě pochybovat, náš palác neomezených možností v naší mysli otevře své brány a naše přání se mohou stát skutečností.

 

A jak na to?

Možností je spousta, ale podstata všeho je jedna. Odblokování našich negativních a omezujících přesvědčení nám může pomoci k naplnění toho, co si přejeme.

Když si zodpovíte na následující otázky alespoň jedenkrát ano, je možné, že svému přání jen blokujete cestu k uskutečnění.

 

1. Má váš partner sníženou pohyblivost nebo málo spermií?

2. Byla jste na umělém oplodnění a pořád nic?

3. Myslíte, že si dítě nezasloužíte?

4. Dítě si přejete, ale máte strach, jestli to zvládnete?

5. Byla jste na interrupci a teď to nejde?

6. Měla jste gynekologické komplikace?

7. Slyšela jste, že starší ročníky mají problém otěhotnět?

8. Říká vám snad rodina, že už je nejvyšší čas, jinak bude pozdě?

9. Nebo si myslíte, že už jste za zenitem?

10. Odpočítáváte plodné dny a sex se stal jen frustrující rutinou k oplodnění?

11. Nebo si snad říkáte, proč jiní mají dítě a nechtějí ho a vy, která by jste dala vše nemůžete?

 

Je to jen část přesvědčení, která limitují cestu k úspěšnému početí. Pouze my tyto omezující přesvědčení pustíme do své hlavy, až se nakonec stanou skutečností a my se s nimi nakonec zcela ztotožníme.


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

Jak se poprat s nadváhou?

„Pocit klidu a sebejistoty není spojen s číslem na osobní váze“
(Jessica Ortnerová)

EFT  aneb snížení HMOTNOSTI

Poklepávání pomáhá snížit hladinu kortizolu, takže hormony posléze podporují snižování tělesné hmotnosti. A nyní už přejděme k poklepávání.

Stimulací bodů dochází k harmonizaci toku energie v meridiánech a tím i odstranění či ústupu problému.

Meridiány jsou podle staré čínské medicíny dráhy v našem těle, jimiž proudí životní energie. Body, kde se tyto dráhy přibližují povrchu lidského těla, jsou také body, které používá akupresura, akupunktura a metody energetické psychologie.

 

 • Hlavním cílem poklepávání je snížit stres způsobený určitými myšlenkami.
 • Je velmi důležité zaměřit se na negativní myšlenky a pocity, abyste pozorněji vnímali, jak se cítíte a kde to cítíte.
 • Poklepávání vysílá zklidňující signál mozku, aby věděl, že se může uvolnit.
 • Pokud jste při vnímání negativních myšlenek uvolnění, snáze zpracováváte své pocity, měníte vyladění mysli a můžete si zvolit jinou myšlenku.
 • Uvolněná reakce navíc napomáhá přijímání pozitivních myšlenek, jež jsou příjemné a uklidňující.

 

Strom poklepávání je dílem Lindsay Kennyové, která je odbornicí na EFT. Jde o úžasnou metaforu, jež vám pomůže objasnit vzájemné dílky skládanky vašeho problému.

 

Listy stromu symbolizují vnější symptomy, které se projevují a umocňují náš stres.

 

Větve stromu jsou propojené emoce včetně pocitu viny, frustrace a beznaděje.

 

Kmen stromu představuje události z minulosti, které často bývají traumatizující a stále nás ovlivňují.

 

Kořeny stromu, jsou naše omezující názory – naše představy o tom co platí a neplatí o nás samých
a o okolním světě.

 

 

Přestože se někteří z vás nejspíše snaží zaměřit svou pozornost pouze na úbytek tělesné hmotnosti, je důležité vědět, že chcete-li jej skutečně dosáhnout, musíte se soustředit na vše, CO utvářelo váš vztah k sobě, tělu, jeho hmotnosti a ke stravě.

Pozn.: Některé mé klientky přicházejí s tím, že moc chtějí jen zhubnout. Během terapie EFT se jim vybaví různé události ze života, které až do tohoto okamžiku zanechaly velmi silné citové vzpomínky a obvykle si uvědomí, že bolestné období, které prožívaly, vedlo k přibývání na váze a k následnému boji s nabytými kily. Některé klientky zjistí, že přijaly určitou představu a stále se jí drží např.: že nikdy nebudou dost dobré nebo že hubnutí je strašně namáhavé velmi často se setkávám, že si klientka drží představu o nezlomné dědičnosti (mamka je silná a babička taky byla silná a prababička…..) a obvykle velmi rychle pochopí, že právě tento názor jim brání v úbytku tělesné hmotnosti.

Občas se stává, že lpíme na emocích, které důvěrně známe. Například mnohé ženy poklepávají na pocity ZLOSTI a SMUTKU, protože jsou snadno rozpoznatelné, ale zaměření se na širší škálu emocí vnáší do EFT další specifika.

Zde je přehled hlavních emocí, které prožíváme.

pocit odcizení

utrpení

pocit viny

osamělost

rozpolcenost

pochybnosti

nenávist

paranoia

zlost

obavy

stesk po domově

lítost

úzkost

rozpačitost

očekávání

vztek

zatrpklost

závist

agresivita

výčitky svědomí

pohrdání

frustrace

nutkavá touha

zášť

deprese

zuřivost

hysterie

zahanbení

zoufalství

žal

nejistota

trápení

znechucení

mrzoutství

averze

ustaranost

 

Omezující názory jsou jen mylné představy o nás samých a okolním světě, založené na událostech a zážitcích z minulosti.

Například: Někdo má omezující názor na svou schopnost zhubnout a lpí na něm, protože si mnoho let nedokáže udržet hmotnost. Následkem toho předpokládá, že se stejný vzorec bude odehrávat i v budoucnosti, a tato představa brání možným změnám.

Odhalit vlastní omezující názory je velmi obtížné, protože je považujeme za „pravdu“.

Věříte například, že po dítěti už nemůžete nikdy zhubnout, protože ani vaše matka nabraná kila neshodila. A pod vlivem tohoto názoru přestanete cvičit a říkáte si: „je to beznadějné, tak proč se mám snažit“.

Většina lidí začne podvědomě přijímat omezující názory v průběhu dětství, a jak dospívají nabalují se k nim další. V raném dětství nám je vštěpují rodiče, učitelé a vrstevníci a tyto názory pak ovlivňují naše představy o sobě, o životě a o ostatních.

Poklepávání na dětství a na minulé události často odstraní limity, ale pokud víte, jaký názor vás omezuje, můžete poklepávat přímo na něj.


OSOBNÍ VÁHA

Za prvé se zaměříme na největší mýtus o tělesné hmotnosti – na názor, že hmotnost by neměla kolísat. Z biologického hlediska má takové tvrzení NULOVOU hodnotu – zejména u žen. Vaše hmotnost kolísá stejně jako hladina hormonů, as to nejen během menstruačního cyklu, ale i tehdy zvýší-li se úroveň stresu. Takovéto kolísání je naprosto zdravým procesem, nikoli ničím, co potřebuje upravit.

Přidáme-li další faktory dané životním stylem a účinky stresu, jsou výkyvy, které vidíte na osobní váze, mnohem pochopitelnější.

Zde je seznam hlavních faktorů způsobující pokles a zvýšení tělesné hmotnosti, k němuž dochází hodinu po hodině, den za dnem a týden za týdnem.

Změna stravy

Konzumace jídla vyvolávajícího alergické reakce

Léky

Cestování

Zácpa

Menstruační cyklus

Doba posledního jídla

Držení diet

Cvičení

spánek

Doba posledního pití

Jídlo před spánkem

Množství vypité vody

Stres

Doplňky stravy

Zvýší-li se úroveň stresu, stoupne i hladina kortizolu.
Přílišné množství kortizolu způsobuje zadržování vody v těle.
----------------------------------------------------------------------------------
Držení diet vystavuje tělo stresu, takže jakmile začnete držet dietu, zvýší se hladina kortizolu, což může vést k zadržování vody v těle.

 


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ